Diyetisyen

Diyetisyen

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli etkenler vardır. Stresi minimuma indirmek, düzenli egzersizi ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek tedaviye büyük destek sağlar. Anne adayının sağlıklı bir kiloda olması tüp bebek tedavisinde çok önemlidir. Aşırı kiloda olmak veya aşırı zayıflık başarı şansını düşürebilir. Bu dönemde sadece anne adaylarının değil, aynı zamanda baba adaylarının da beslenmelerine çok dikkat etmesi gereklidir.

 • Bel çevresindeki fazla yağlanma, vücudun diğer bölgelerindeki yağlanmalardan daha tehlikelidir. Çünkü bel çevresindeki fazla yağlanma  kalp damar hastalıkları, tansiyon ve diyabet gibi hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Kadınlarda bel çevresi 88 cm'i, erkeklerde ise 102 cm'i geçmemelidir.
 • Günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir.
 • Proteinler tüp bebek tedavisinde çok önemlidir. Günlük beslenmenizde protein miktarını arttırarak tüp bebek tedavinizi destekleyebilirsiniz.
 • Tedavi sürecinde günlük beslenmenizdeki yağ alımı kontrollü bir şekilde olmalıdır. Kızartmalardan uzak durulmalı, bunun yerine ızgara, haşlama ve buğulama tarzında pişirme yöntemleri kullanılmalıdır. Sebze yemeklerini pişirirken, 1 kilo sebzeye 2 yemek kaşığı zeytinyağı eklenmelidir. Etli yapılan yemeklere yağsız yapılmalıdır.
 • Uygulanan pişirme teknikleri, besinlerin vitamin, mineral ve protein değerlerinin kaybolmaması için çok önemlidir. Sebzeleri bol suda haşlamak yerine, buharda pişirin.
 • Kan şekeri dengesi sağlanmalıdır. Basit karbonhidratlardan uzak durulmalıdır. (beyaz ekmek yerine esmer ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tüketilmelidir.)
 • Şeker ve şekerli tüm yiyeceklerden/içeceklerden ve börek, pasta, kek, kurabiye gibi hamur işlerinden uzak durulmalıdır.
 • Omega-3'ten zengin olan balık, ceviz, semizotu beslenmeye eklenmelidir.
 • Yapay tatlandırıcılar tüketilmemelidir.
 • Tüp bebek tedavisinden önce folik asit alımına başlanmalıdır. Folik asitten zengin besinler yumurta, et, karaciğer, süt ve süt ürünleri, karnabahar ve koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.
 • C vitamininden zengin beslenilmelidir. Kivi, limon, portakal, yeşil biber, madanlina ve kuşburnu yüksek C vitamini içeren besinlerdir.

Hangi Besinlerden Kaçınılmalı?

1) Kafein

Yapılan araştırmalarda, kafein tüketiminin (özellikle kahve) düşük yapma olasılığını arttırdığı görülmüştür. Bu nedenle kafein alımı 200 mg/gün altında tutulmalıdır.

BESİN  KAFEİN MİKTARI
1 kupa granül kahve 100 mg
1 kupa filtre kahve 140 mg
1 kupa çay 75 mg
50 gr bitter çikolata  50 mg
50 gr sütlü çikolata 25 mg

 

2) Light Ürünler

Tatlandırıcı içeren light ürünlerin tüp bebek tedavisi ve gebelik süreçlerinde tüketilmesi sakıncalı olabilir.

3) Alerji/Duyarlılık Olan Besinler

Tüketildiğinde ciltte veya mide bağırsak sisteminde anormal tepkiler oluşturan besinlerden uzak durulmalıdır. Örneğin süt ishal yapıyorsa veya mantar yediğinizde ciltte kızarıklık, kaşıntı oluyorsa, bu besinler tercih edilmemelidir.

4) Alkol

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmak için, tedavi boyunca ve gebelik sonuna kadar alkol tüketimini sonlandırın.

5) Konserve Ürünler

Konserve gıdalarda virüs ve bakteri gelişebilir. Aynı zamanda ağır metal içeriği yüksektir.

6) Bazı Bitki Çayları

Ada çayı, form, yeşil çay, sinameki, mısır püskülü, kiraz sapı ve zayıflama çaylarını tüketmeyin.

7) Katkı Maddeleri

Sucuk, salam,sosis, cips, hazır çorba, asitli içecekler gibi katkı maddesi içeren diğer hazır besinler tüketilmemelidir.

Kişiye uygun hazırlanan beslenme programları hem gebelik şansını arttırır hem de gebelik sürecinin ve doğumun kolay geçmesine yardımcı olur. Bu dönemin daha sağlıklı geçebilmesi için bir beslenme uzmanından destek alabilirsiniz.